fbpx

Fotografija: ar tai technologija, ar menas?

Fotografija daugeliui tapo tokia natūralia gyvenimo dalimi ar jo prieskoniu, kad, rodos, net nesusimąstome, kas tai – technologija ar menas? Visgi, šis klausimas tikrai yra svarbus ir reikalauja dėmesio kiekvieno žmogaus, kuris neįsivaizduoja savo gyvenimo be nuotraukų, kad ir išmaniuoju telefonu padarytų rytinių selfių. Taigi, norint atsakyti į šį klausimą, būtų galima kalbėti valandų valandas, tačiau siekiant pateikti glaustą atsakymą, būtų galima pabrėžti, kad iš tiesų fotografija yra  technologija, ir menas. Klausiate, kodėl? Kviečiame susipažinti su tais pagrindžiančiais argumentais. 

Tikrai netrūksta argumentų, dėl kurių būtų galima sakyti, kad fotografija – tai technologija. O  ar galėtų būti kitaip – juk tam, kad galėtumėte įamžinti bent vieną akimirką, mums yra reikalingas koks nors, tai padaryti leidžiantis įrenginys, pavyzdžiui, fotoaparatas, išmanusis telefonas ir t.t. Taigi, tikrai negalima nuneigti, kad fotografija neturi nieko bendra su technologija – kiekvienam, norinčiam fotografuoti  (net jei tai bus vos kelios nuotraukos per pusmetį), yra reikalingas bent vienas technologinis įrenginys. 

Tačiau taip pat netrūksta ir argumentų, dėl kurių drąsiai ir garsiai galėtume pareikšti, kad fotografija  yra tikrų tikriausias menas. Ir tokią nuomonę pagrindžia įvairios aplinkybės. Visų pirma, dauguma šios srities specialistų pabrėžia, kad fotografija visų pirma yra menas pamatyti tą vaizdą visai kitaip. Dauguma žmonių žiūrėdami į rūką, mato rūką; o stebėdami antis, besiturškiančias ežere – mato antis ežere. Ir tik vienetai sugeba pamatyti tuos pačius vaizdus ir įamžinti taip, kad jie virsta neapsakomo grožio, magiškais, dėmesį prikaustančiais meno kūriniais. Tačiau ir tai ne viskas – nereikia pamiršti, kad fotografai ne tik fotografuoja – jie dažniausiai dar ir praleidžia valandų valandas retušuodami šias nuotraukas. O čia ir prasideda menas, kūryba.  Fotografija tampa tarsi drobe, kai redaguojant bei keičiant spalvas, atspalvius, pridedant tam tikrus efektus, sukuriami įspūdingo grožio kūriniai. 

Taigi, kaip matyti, drąsiai galima sakyti, kad fotografija iš tiesų yra ir technologija, ir menas. Ir fotografas turi praleisti šimtus valandų, mokydamasis šios srities  subtilybių, kad įvaldytų įgūdžius, puikiai mokėtų dirbti  naudodamas vieną ar kitą įrenginį, o taip pat – turi pasitelkti kūrybinius sugebėsimus, kad kiekvieną fotografiją paverstų meno kūriniu.