fbpx

Vestuvių planavimas: švenčių dirigentės patarimai

Net ir labiausiai patyrusios vestuvių organizatorės negali visko iki galo suplanuoti. Būna, kad nuotakos pamiršta ilgai derintas puokštes: „Tada belieka bažnyčioje greitai įduoti į rankas rožės žiedą ir kartais jis atrodo gražiau nei mėnesius derintos gėlės“, – apie vestuvių planuotojų sugebėjimą ne tik planuoti, bet ir suvaldyti kritines situacijas pasakoja 10 metų šventėms diriguojanti Karolina. Vestuvių planuotoja įsitikinusi – smulkmenos svarbu, tačiau didžiausią išliekamąją vertę turi vestuvių ceremonija. Tad dėl vardų kortelių ar žvakių spalvos jaunosioms reikėtų mažiau sukti galvą, juk planuotoja tikrai nepadarys blogai. Geriau prieš tai išgryninti vestuvių idėją ir pernelyg nepabėgti nuo savęs.

Per dešimtmetį turėjote pastebėti, kaip kinta vestuvių mados: šventės laiko, vietos pasirinkimas, dekoravimas?

Kelerių metų tendencija – žmonės nebe taip bijo rudens. Pastaraisiais metais rugsėjį tuokiasi beveik tiek pat porų kaip ir rugpjūtį ar liepą. Šį sezoną pastebėjome, kad ir spalis bei lapkritis vestuvėms – ne kliūtis. Pakito ir besituokiančių amžius. Prieš ketverius metus dažniausiai kreipdavosi 24-26 metų klientai, dabar porų amžiaus vidurkis – 28-32 metai. Vestuvės tapo brandesne švente: žmonės žino, ko nori, supranta ir įvertina savo galimybes.

jaunikio draugai

Kiek dėmesio per vestuves skiriama dekoravimui?

Lietuviai nori ir gražiai, ir pigiai, bet dažniausia tai suderinti labai sudėtinga. Puošybos elementų tendencijas diktuoja užsienio mados. Nuotakos peržiūri gausybę vestuvėms skirtų puslapių ir tada siunčia daugybę nuotraukų ir prašo viską sukomplektuoti į vienas vestuves. Tačiau tai, kas gražu skirtingose nuotraukose, sudėjus į vieną šventės vietą, gali būti jau neskoninga. Kai pradedama kalbėti apie dekorą, pirmas klausimas – šventės vieta. Jeigu išsirinkote kaimo sodybą, nenorėkite jos paversti „Stiklių“ restoranu, nebent investuotumėte be galo daug pinigų, bet tada gal geriau iš karto nuomotis prabangų restoraną. Jeigu pora nori klasikos, blizgesio, krištolo, bet šventė vyks kaimo sodyboje, tada iš karto perspėju: reikia keisti arba vietą, arba rinktis kitą dekorą. Kaimo sodybas taip pat galima skoningai papuošti, bet tada renkamės paprastą stiklą, medį, dailintus butelius, puošyba turi būti subtiliai kaimiška. Jeigu užsisakome gražų dvarą, tai nepradėkime lipdyti iš popieriaus širdelių ir gėlių, o pasiruoškime išleisti daugiau pinigų gėlėms, jų niekada per daug nebūna.

stalo dekoras

Kalbėjote, kad svarbu dekoravimą pritaikyti prie šventės vietos. Kur populiariausia švęsti vestuves?

Jeigu vienas iš sutuoktinių – užsienietis, tada dažniausiai renkamasi gamta. Pagal tai, kur žmonės lankosi, kokia artima jiems stilistika, tokioje vietoje jie ir nori švęsti. Jeigu mėgsta restoranus, tada vestuvėms renkasi gražų pramogų kompleksą gamtoje. Jeigu žmones paprastesni, nebūtinai tai reiškia, kad turima mažiau pinigų, jiems puikiai tinka ir gražiai sutvarkytos kaimo sodybos. Dar pasirinkimą lemia ir kaina, nes norai gali būti dideli, bet nebūtinai atitikti galimybes. Nuo kaimo sodybų nebėgame, bet jau vis labiau tolstama nuo trobesių, kur salė atrodo kaip pirtis. Tačiau aš kalbu apie savo klientų norus. Lietuvoje yra daugybę įvairių kaimo sodybų, pritaikytų skirtingiems klientams.

Kokias vestuvių naujoves ir idėjas įgyvendinote šiemet?

Šį sezoną siūlydavome atsikratyti laukimo eilėse, norint įteikti dovanas. Iš vestuvių Norvegijoje parsivežiau idėją įrengti dovanų stalą. Svečių prašėme dovanas palikti specialiai įrengtoje vietoje. Jeigu dovanojami pinigai, juos siūlėme dėti į „šeimos banką“. Išvengiame ilgo laukimo eilėse, kai niekas negali vaišintis ir tik lūkuriuoja. Kita originalesnė dovanų teikimo idėja, įgyvendinta irgi šiemet, – sveikinimų įrašymas. Jaunavedžiai turėjo ilgai trukusią vestuvių fotosesiją, per kurią svečiai galėjo pasakyti linkėjimą ir vėliau įdėti dovanas į specialią dėžę. Pora norėjo atsiminti sveikinimus ir vėliau juos peržiūrėti. Šis sprendimas reikalauja papildomų išlaidų, nes reikia profesionalo, kuris mokėtų ir gerai filmuoti, ir prašnekinti žmones.

Kaip kinta jaunavedžių požiūris į vestuvių tradicijas? Piršlio korimas, sūrio spaudimas ir kita.

Sudėtinga būtų šnekėti apie šių tr
adicijų populiarumą ar kaitą. Žmones, norintys minėtų elementų per savo vestuves, turbūt dažniausiai patys rengia šventę. Iš visų mūsų klientų tik vos keli procentai porų pageidavo minėtų tradicijų. Tačiau kartais dar vis norima užkabinti spyneles ar pernešti nuotaką per tiltą. Spyneles pasiūlau kabinti Paryžiuje, kada nors kai ten nuvyks. Sužadėtiniai, samdantys vestuvių planuotojas, dažniausiai nori šiuolaikinių vakarietiškų vestuvių.

titulinis-vestuviu-fotografas-fotogidas-09

Kurias vestuvių tradicijas siūlote išsaugoti?

Rekomenduojame tėvams labai gerai pasirengti jaunųjų sutiktuvėms. Klausiame, ar tėvai turi išsaugoję savo vestuvių tam tikrus atributus. Būna mamų, labai rimtai žiūrinčių į šią tradiciją, numezgančių ir servetėles, ir duoną savo rankomis iškepančių. Kita tradicija – šeimos židinio perdavimas. Įprasta rusenančią ugnį perduoti prieš vidurnaktį. Siūlome židinį uždegti vakaro pradžioje, tėvams jaudulys greičiau atslūgsta ir ugnis kūrenasi visą vakarą. Jeigu pora klausia, kokios yra tradicijos, ką mums reikė
s daryti, visada patariame: nežinote, nepradėkite specialiai mokytis ir sekti tradicijų, nes dirbtinumas sukelia tik juoką.

Ar vestuvių planuotojų reikalinga kiekvienoms vestuvėms, net jeigu tai ir nedidelė šventė, kuriai jaunavedžiai nelinkę išleisti daug pinigų?

Kuo brangesnės vestuvės, tuo jas organizuoti yra lengviau. Pasisamdai visus pagalbininkus ir belieka tik „diriguoti“. Mažo biudžeto vestuvėms kaip tik labiau reikia vestuvių planuotojo pagalbos, nes vestuvių planuotoja padeda sutaupyti. Kai klientai klausia, kodėl mes naudingos, pirmiausia atsakome, kad užsakydamos produktus ar paslaugas gauname papildomų nuolaidų, taip pavyksta įtilpti į vestuvių biudžeto rėmus. Ne visi supranta, kiek iš tikro vestuvės kainuoja, labai dažnai po susitikimo su vestuvių planuotoja pora supranta, kad reikės žymiai daugiau pinigų nei planuota.

Svarbiausi vestuvių elementai. Į ką didžiausią dėmesį patartumėte kreipti jaunavedžiams?Marta-ir-Viktoras-vestuviu-fotografas-fotogidas-31

Organizuojant vestuves pirmiausia reikėtų apsitarti dviese, kokių vestuvių norite, kiek galite išleisti pinigų ir kokios vestuvės atitinka jus. Reikia pagalvoti ir apie svečius. Jeigu jie nemėgsta šokti, dalyvauti įvairiuose žaidimuose ir atrakcijose, tada ir vakaro programa turi būti kuklesnė, o gal jos iš vis nereikia. Kiti svarbiausi elementai, mano vadinamas magiškas penketas: šventės vieta, kokią santuoką, civilinę ar bažnytinę, planuoja rinktis, vakaro programa ir fotografas. Šį penketuką patartina kuo anksčiau nuspręsti ir žinoti bent prieš gerą pusmetį. Jeigu norite gauti optimaliausią kainą ir kokybę, tai siūlome dėl šių dalykų nuspręsti prieš metus.

Kaip vieną iš svarbiausių pasiruošimo darbų išskyrėte vestuvių fotografo paslaugas. Į ką turėtų atkreipti dėmesį pora, besirinkdama vestuvių fotografus?

Pirma, visada klausiu jaunavedžių, ar jiems patinka fotografuotis. Jeigu paaiškėja, kad jaunoji mėgsta, o jaunikis ne itin, beje, taip būna labai dažnai, bandome ieškoti aukso vidurio. Būna porų, kurie nemėgsta fotografuotis, tada siūlome kitus fotografus, nei norintiems labai daug nuotraukų ir skiriantiems didelį dėmesį vestuvių fotografui. Kartais ne itin fotogeniška pora nori samdyti labai brangų vestuvių fotografą, tada juos bandome atkalbėti nuo tokio sprendimo. Deja, net ir labai geras fotografas nepadarys tokių pat nuotraukų, kurios buvo pateiktos kaip darbų pavyzdžiai. Kai kurie ryžtasi samdyti pradedančiuosius fotografus, nes jų paslaugos būna žymiai pigesnės. Tačiau tokia rizikai ne visada pasiteisina, dėl to nerekomenduočiau pasitikėti pirmą sezoną dirbančiais vestuvių fotografais.Justina-ir-Mindaugas-vestuviu-fotografas-fotogidas-25

Kaip įsitraukia į vestuvių organizavimą jaunavedžiai?

Vestuvės jų šventė dėl to nė vieno sprendimo nepriimame be poros žinios ir sutikimo. Kartais paskutinę savaitę nuotaka viską atiduoda į mano rankas. Tačiau vis tiek sprendi, galvodama apie poros stilių, jų ankstesnius pageidavimus. Suteikta laisvė kartais tampa ir sunkia užduotimi, nes tau atrodys gražu, bet nebūtinai patiks jaunajai. Planuotoja yra psichologė, nes turi suprasti porą, jų norus ir stilių, kartais net geriausia už juos pačius žinoti, kas jiems tiks ir patiks. Per vestuvių sezoną atrandu daug geriausių draugių. Kitaip ir negali būti, nes iš tikro labai daug bendrauji, o dažniausiai net ir pasibaigus šventei palaikome draugiškus ryšius.

Kai kalbame, visą dieną lyja. Kartais taip nutinka ir per vestuves. Kaip tada tenka prisitaikyti, o gal apskritai keisti vestuvių scenarijų?

Lietuvos oras – loterija. Žmonės, kurie darganotą ir lietingą dieną net nenorės tuoktis ar vesti, geriau planuoti vestuves užsienyje arba rengti šventę tik patalpoje. Likus savaitei iki vestuvių jau beveik tiksliai galime žinoti, koks bus oras, tad jeigu šventė vyksta lauke, visada esame pasirengę atsarginį planą, jeigu oras staiga nuviltų. Lietingą dieną svarbu tinkamai pasiruošti ir fotosesijoms: turėti avalynę, skėčius, nuotakai – paltuką ar švarkelį. Jeigu norite praleisti daug laiko gamtoje, galbūt nereikėtų
ilgos, žemę siekiančios suknelės, puoštos dideliu nuometu, nes lyjant tokia suknelė labai greitai taps purvina. Jeigu diena darganota, nebijokite fotosesijos studijoje. Ten padarytos nuotraukos bus gražios, parinktas tinkamas apšvietimas, ko nepavyktų pasiekti fotografuojantis lauke apniukusią dieną.

Skelbiate, kad net ir vasarą suorganizuosite sniegą. Galbūt galite prisiminti originaliausius prašymus?

Sniego vasarą dar neprašė, bet šį norą galėtume įgyvendinti. Visi pageidavimai būna realūs, tad labai originalių idėjų, kurių būtų neįmanoma įgyvendinti, dar neteko išgirsti.

Kalbino www.fotogidas.lt

dangaus žibintai